środa, 8 lutego 2023

Saga wiejska-czytam

 "Wsi spokojna , wsi wesoła" pisze w wierszu Jan Kochanowski, ale czy ta wieś była spokojna, czy była wesoła?...................

Kasia Bulicz-Kasprzak autorka Sagi Wiejskiej w wartki sposób opisuje polską wieś z początku XX wieku, maluje klimat wsi, krajobrazy, piękno natury przechodząc w trudy codziennego życia, znoju pracy na roli, walki o kawałek chleba.Przepięknie obrazuje postaci zaczynając od losu trzech dziewczynek,wplata kolejne losy innych bohaterów , wszystko ze sobą splata, jakby plotła wiklinowy kosz z wielu witek-nici .Powstaje wielki kosz wypełniony kawałkami historii ludzi mieszkających w okolicy Tyszowiec, Łaszczowa na Zamojszczyźnie od początku XX wieku do początku II wojny światowej.

Mężczyźni w karczmie politykują, wybuchają strajki, zmienia się ciągle tło polityczne jak w kalejdoskopie ;carat, I wojna, niepodległość, wojna z bolszewikami, sanacja, kampania wrześniowa.

Na tle tych wydarzeń toczy się życie codzienne wsi. Dziewczyny marzą o miłości szukając jej na zabawach, odpustach. Oddają swe serca szybko , czasem bezmyślnie, kończy się to ślubem chcianym , lub niechcianym albo i gorzej, krążą wszechobecne plotki, w czy prym wiedzie Pomiechowska, która wszystko wie i widzi.

 DODATKOWO przed rozdziałami są stare przepisy np.na moje ulubione amoniaczki, informacje o ziołach, uprawach, sprzęcie, bardzo ciekawe.

Saga  wzruszająca, piękna, czyta się z zapartym tchem, ja cztery tomy pochłonęłam w tydzień,nie mogłam się oderwać, czekam na piaty tom.Byłam jej bardzo ciekawa  tym bardziej , że poleciła mi ją moja siostra Gosia, a wydarzenia dzieją się na Zamojszczyźnie skąd pochodzę i znam te okolice bardzo dobrze.POLECAM 
 Pozdrawiam cieplutko Jasmin

3 komentarze:

  1. Asiu, cieszę się, że spodobała Ci się książka. Też z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Uwielbiam tę sagę i pomimo stosunkowo ubogiej biblioteczki chciałam ją koniecznie na swojej półce. Polecam wszystkim lubiącym wiejskie klimaty. Inne książki tej autorki też myślę warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też lubię wiejskie klimaty ;-) pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zainteresowałaś mnie tą sagą. Chyba poszukam.

    OdpowiedzUsuń