niedziela, 19 września 2021

Letnie czytanko


W ciągu lata zajmowałam się głównie ogrodem, ale nie tylko.Moja córcia dostarczyła mi niezłą ilość książek i to nie byle jakich. Zostawiłam więc swoje kryminały i horrory  na poczet troszkę bardziej ambitnej lektury. Nie bez powodu piszę " ambitnej", bo książki te , choć posiadające bardzo dobre recenzje, nie są dla wszystkich .Czemu? Czytając początek każdej z tych pozycji byłam zniechęcona,nie wiedziałam za bardzo o co chodzi,miałam zamiar porzucić czytanie.Gdybym nie była uparta i gdybym porzuciła czytanie to na pewno żałowałabym tego kroku.Bo potem gdy wgryzłam się w temat, byłam ciekawa dalszego ciągu historii, a potem byłam zachwycona całością .

Polecam tym, którzy kochają czytać i poznawać inne płaszczyzny życia i wyobraźni.

"Gorzko, gorzko" Joanny Bator to historia czterech kobiet połączonych ze sobą pokrewieństwem i bardzo gorzkim losem z happy endem.Najmłodsza z nich zszywa poszczególne historie z życia każdej z nich jak patchwork.Spina w całość , chcąc poznać gorzką ,naznaczoną traumą przeszłość swojej rodziny.Fabuła umiejscowiona jest w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku przed wybuchem wojny i po niej.Historia miłości i nienawiści, okrucieństwa , a jednocześnie pełna wzruszeń .


 

Horror a może nie? może to kryminał, misternie utkana zemsta, dziejąca się na pokładzie statku w roku 1634.Zbrodnia, przerażenie, tajemnice, widmo katastrofy.


 

Czy istnieją podziemia pod naszymi stopami , pełne książek i tajemnic, podziemia prowadzące do brzegów bezgwiezdnego morza, które istnieje pod nami?Nie każdy ma możliwość dotarcia do drzwi prowadzących do tego niezwykłego świata. Książka tylko dla tych , którzy mają niewyobrażalną wyobraźnię.

 

"Wszystko przez jeden wiersz... To z jego powodu hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu,najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu.Dożywotnio.Taki wyrok wydal bolszewicki sąd."

Gdy za murami hotelu rozgrywają się największe tragedie dwudziestego wieku,hrabia stara się przetrwać i być przyzwoitym człowiekiem zamknięty przez te lata w hotelu.

Bardzo ciekawy wątek przemian w Rosji.

Polecam te książki z całego serca, trzeba tylko lubić czytać.

Pozdrawiam cieplutko

Jasmin

2 komentarze:

  1. Zaintrygowalas mnie tymi książkami, muszę poszukać. Miłej niedzieli :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zdecydowanie częściej sięgam po kryminały, ale zanotowałam sobie powyzsze tytuły. Może podczas kolejnej wizyty w Polsce uda mi się coś z tego dostać.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń