sobota, 21 października 2023

Książki jesienią


 Nie tylko chlebem i wyszywaniem człowiek żyje. Jak się ma szerokie zainteresowania to czas wypełnia się  co do minuty, a i tak brakuje na to co by się chciało jeszcze zrobić. Jednym z ważnych elementów życia, przynajmniej mojego jest czytanie książek, ponoć "Kto czyta książki,żyje podwójnie"wg Umberto Eco

Dzisiaj mam dla was nowe propozycje  książek napisanych przez kobiety o kobietach, wierzę , że jesteśmy siłą napędową tego świata, ciągle niedoceniane, choć przy wyborach pokazałyśmy na co nas stać.


"Nocami krzyczą sarny" Katarzyna Zyskowska

Autorka splata losy trzech pokoleń kobiet naznaczonych tą samą traumą. Historia przesiedlonej Marianny łączy się z losem Niemki zamieszkałej we wsi pod Wielka Sową. Ten sam dom , jedna go traci, druga zostaje w nim. Maria wnuczka Marianny, dowiaduje się o tajemnicy jaką przez całe życie  skrywała jej babka ,przeżywa traumę spędzając u niej wakacje . Dopiero jako dorosła kobieta mierzy się z traumą i wspomnieniami.

Przepiękna powieść o losach kobiet w trudnych czasach.Kawał powojennej historii Dolnego Ślaska.Polecam.

"Historię piszą zwycięzcy, ale czemu zawsze przegrywają kobiety?"


"Piaskowa Góra" I część -Joanna Bator

"Chmurdalia" II część - Joanna Bator

Akcja książek dzieje się głównie w Wałbrzychu, ale nie tylko. Zaczyna się w latach powojennych, gdy na ziemie odzyskane przybywają wysiedleńcy ze wschodu. Jest to opowiedzieć o  historii jednej rodziny.

 W lekturze tej nie ma miejsca na wielkie przygody, zagadki kryminalne czy nagłe i nieprzewidywalne zwroty akcji. Jest za to czysty realizm i życie takie, jakie znamy na co dzień. Urok książki zawiera się w umiejętnie prowadzonej narracji, stopniowo scalającej rozsiewane wątki oraz kreacji bohaterów, skupionych przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb podstawowych, a nie tych bardziej wzniosłych, intelektualnych.

 Jako miejsce wydarzeń wybrany został Wałbrzych, konkretniej osiedle Piaskowa Góra, a jeszcze konkretniej – najwyższy blok mieszkalny zwany Babelem (nie bez powodu pewnie nawiązanie nazwą do Wieży Babel). Do niego to wprowadzają się Jadzia i Stefan Chmurowie. Historia Jadzi jest punktem wyjścia do nieustannych przeniesień w czasie wstecz i do przodu, tak, żeby opowieść mogła być uzupełniana o losy pokolenia starszego i młodszego. Pojawia się więc II wojna światowa, czasy PRL-u, a także koniec lat osiemdziesiątych oraz, ostatecznie, lata dziewięćdziesiąte.

"Aminata" - Lawrence Hill

"Niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745r w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo.Jedenastoletnia dziewczynka porwana przez handlarzy niewolników, zdoła przetrwać podróż przez Atlantyk, sprzedana na plantację w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem ucieka z niewoli, rozpoczyna podróż do domu. Czy jej się uda?Książka trzyma w napięciu,wstrząsająca prawdziwa opowieść o niezłomnej kobiecie.

Aminata powinna być przykładem dla wielu kobiet " Jak się mocno chce i mocno wierzy, to można wszystko."


To część książek stojących w kolejce do przeczytania, jedne podrzucone  przez moją córcię, część zakupione, mam nadzieję , że dam radę choć część pochłonąć, jak Bóg da, zima długa.

 


 

Pozdrawiam cieplutko

 Jasmin

5 komentarzy:

 1. Po długiej nieobecności na blogspocie, odkrywam takie perełki jak twój blog. Dziękuję za polecone książki, właśnie jestem po lekturze Jojo Moyes "Światło w środku nocy" o silnych kobietach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Joannę Bator już poznałam, ale nie te tytuły. Wszystkie zaprezentowane przez Ciebie książki zainteresowały mnie. Zapisałam do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za czytelnicze inspiracje, wszystkie mnie zainteresowały. Do następnego, miłego spotkania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiałam Twój arsenał książek, a tu kolejne nowości. Wydają się interesujące. Przyjemnego czytania, buziaki :)

  OdpowiedzUsuń