Tak jak obiecałam, mały prezent dla was, prezent w postaci kursiku pn."Jak namalować serwetkę filet na szklanym talerzyku".
Do malowania na szkle kratki użyłam białą konturówkę, miałam pod ręką konturówkę firmy Renesans, ale może być każda inna , oraz perełki białe do wypełnienia wzoru.
Wypróbowałam różne sposoby do malowania kratki, ale podłożenie papieru w kratkę jest chyba najlepszym z nich. Trzeba tylko papier podkleić pod talerzyk taśmą. Oczywiście rysowanie prostych linii konturówką jest dość trudne, wymaga praktyki, im linie dłuższe tym trudniej, jeżeli linie są krótkie tak jak na jajeczkach jest łatwiej. Proszę się nie przejmować, serwetka i tak powstanie.
Gdy poziome linie wyschną, malujemy linie pionowe i tak powstaje kratka, która jest podstawą dla wzoru filet.
Odklejamy kartkę od talerzyka i tak mamy gotowe pole dla wzoru. Możemy korzystać z wzorów, które są rozrysowane dla haftu krzyżykowego lub techniki filet na szydełko, a także z żakardu na druty.
Konturówką perełkową nanosimy kropki w pola według obranego wzoru, można wypełnić pole dokładnie, ale konturówka lubi się rozpłynąć i połączyć się kropka z kropką , robi się wtedy nieczytelny wzór. Oczywiście gdy mamy dużo czasu i cierpliwości możemy wypełnić pola co drugie, poczekać aż wyschną i uzupełnić brakujące pola, wzór będzie bardziej wypełniony.
Wzór gotowy, wystarczy obrobić go dokoła tak jak obrabia się serwetki, inwencja twórcza dowolna.
Domalowałam półkola. Aby sobie ułatwić pracę i aby półkola były równiejsze możemy podłożyć papier w kratkę.
Na tym zdjęciu widać jak podłożyłam papier w kratkę i obrabiałam konturówką brzeg serwetki.
Dodałam kropeczki na brzegach perełkami.
Całość wygląda tak jak na zdjęciu. Oczywiście zachęcam do bardziej wyszukanego wzoru i bogatszego brzegu serwetki, ja niestety zrobiłam talerzyk w ostatniej chwili, więc nie rozwinęłam skrzydeł. Właściwie to eksperymentowałam z różnymi materiałami więc czasu nie zostało mi za wiele.
Nie wiem czy pamiętacie, ale już niejeden raz malowałam konturówką bombki, zawsze robiłam to odręcznie, ot co mi przyszło do głowy to rysowałam na bombce od razu bez jakiegoś konkretnego wzoru.
Ale zdarzyło mi się , że zostałam zapytana czym można namalować kontury pod konturówkę aby wszystko było idealne. Hm........zaczęłam się zastanawiać. W grę wchodził tylko biały pisak, ale jaki? Nie miałam czasu wtedy się zastanawiać. Dopiero na talerzyku poeksperymentowałam.
Kiedyś zakupiłam zestaw pisaków białych do farb tablicowych i tak sobie dogorywały, bo od kilku lat robię sobie taką tablicę i nie może powstać, niestety. Postanowiłam spróbować na talerzyku. Byłam zadowolona, że linie od linijki są prościutkie i pięknie pokryłam je konturówką, były cudnie proste, ale chciałam zobaczyć jak się zachowa kratka pod wodą i niestety piękna kratka pięknie zeszła.
Uwaga !!! - nie malować takim pisakiem pod konturówkę, pisak jest ścieralny , więc konturówka nie ma przyczepności. Gdy samą konturówką pomalujemy szkło , trzyma się ona szkła doskonale .
Może macie inne doświadczenia na ten temat chętnie posłucham.
O technice filet rysowanej konturówką pisałam już Tu.
O technice filet rysowanej konturówką pisałam już Tu.
Chciałam podziękować za wszystkie życzenia świąteczne, za komentarze i odwiedziny na moim blogu.
Pozdrawiam cieplutko, mając nadzieję, że zachęciłam do malowania serwetek na szkle, miłej zabawy.
Dzieki za wspanialy kursik, moze sie kiedys sie postaram cos
OdpowiedzUsuńtakiego zrobic...Gratuluje.Ula z G.B
Pięknie wykonane i jak elegancko . Dziękuję za kursik ,spróbuję na pewno :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam wiosennie
ech cudnie spróbuję i pochwale się:)
OdpowiedzUsuńjuż myślę nad talerzykiem...pozdrawiam
Reniu czekam na twój talerzyk.
UsuńA ja wpadam z wizyta poswiateczna, nie zlozylam zyczen swiatecznych, wiec teraz skladam zyczenia na codzien, zeby zawsze bylo dobrze i zeby wiara w to ze "jest dobrze" prowadzila Cie przez cale zycie, bo jak to mowia "zawsze moze byc gorzej"...a wiec JEST DOBRZE ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam zagladac na Twojego bloga, zerkac na nowosci, przygladac sie kursikom, a jak Cie dluzej nie ma, to sobie po prostu ogladam to co jest, bo uwazam ze ten blog, to jeden z tych " z gornej, robotkowej polki", i ogladanie nigdy sie nie znudzi, przynajmniej ja tak mam...pozdrawiam:)
Dziękuję za te słowa odnośnie blogu, czuję się po nich dużo lepiej, pozdrawiam cieplutko
UsuńZa kursik bardzo dziękuję. Talerzyk jest przepiękny. Mam tylko pytanie czy sfotografowany talerz pokazuje wzór na spodniej czy wierzchniej jego stronie? Zastanawiam się pod kątem późniejszego użytkowania.
OdpowiedzUsuńP.s. Pisanki urzekające!
Talerzyk ozdobiłam na wierzchniej stronie, bo miał być tylko do dekoracji , ale można ozdabiać spodnia część np.miseczkę pokazaną tu http://www.zapachjasminu.blogspot.com/2012/03/wydmuszki-i-miseczka-w-stylu-richelieu.html#links
OdpowiedzUsuńjednak na talerzyku ozdobionym ze spodniej stronie wzór nie będzie tak ładnie się prezentował.Można poeksperymentować.Pozdrawiam
Ja również dziękuję za tak czytelny kursik. Z pewnością kiedyś wykorzystam.
OdpowiedzUsuńA pisanki super! :)
Dzięki za kursik,ciągle mam zamiar zrobić coś podobnego ha. ha.... Całusy!
OdpowiedzUsuńi jakie cudne pisanki :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za kursik :-D pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPo tym jak to opisałaś i pokazałaś, to trudno będzie nie spróbować :-)
OdpowiedzUsuńPrzepiękna serwetka-dziękuję za kursik.
OdpowiedzUsuńDzięki na pewno skorzystam z kursiku. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńKoronkowa robota! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Przydatny kursik, a cudenka które zrobiłaś, przepiękne!
OdpowiedzUsuńProponuję spróbować z białymi markerami olejnymi są niezmywalne z wąskimi i szerokimi końcówkami. Nadają się do pisania na szkle, plastikach i innych śliskich powierzchniach.
OdpowiedzUsuńDziękuję za podpowiedź, muszę je wyszukać.
UsuńPiękne dzieła tworzysz, ja jestem beztalenciem w tej dziedzinie. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuń